Orienteringsaften med fuldt hus og live-tv

26. januar 2012

250 elever stod klar til at guide gæster og svare på spørgsmål. Orienteringsaftenen trak fulde huse, køer til rektors tale og travlhed på trappen.



Oskar Johansen og mor diskuterer studieretningerOskar Johansen og hans mor tjekker studieretningerne, inden de for alvor giver sig i kast med aftenen.




















- Jeg har aldrig været her før, men jeg kan godt lide, at det er så moderne.

Oskar Johansen og mor Mie sidder i et roligt hjørne af Musik-lokalet. De studerer brochuren med de 13 studieretning og planlægger, hvilke studieretninger de skal høre mere om. Medie+ ligger højt på Oskars liste.

- Jeg kan godt lide, at teknologien har afskaffet bøgerne. Man får altid så mange papirer, og dem har jeg altså svært ved at holde styr på, indrømmer han.

3 timer med live-tvTv-sending fra OEG
Bag Oskar og hans mor er en reporter fra aftenens tv-hold i gang med at interviewe elever og kommende elever. De er en del af et kæmpe hold, der leverer tre timers live-tv til både internettet og til skolens storskærme.

Under storskæmen i kantinen bugter en længere kø sig. Det er køen for at komme ind og høre rektors tale. Selvom han holder den tre gange i løbet aftenen, er der rift om pladserne. Især kl. 18.30.

Spørg mig
På 2. sal er der også kø foran studievejledningen. Men der er heldigvis andre steder, man kan få råd og vejledning. Over alt står OEG-elever klar til at svare på spørgsmål. De er iført hvide T-shirts med ordene: Spørg mig. Og det gør de kommende elever - og især deres forældre. De spørger om alt fagkombinationer og studiecamps til iPad og studieturer.

Lyttende mor og datterMor og datter stiller spørgsmål om billedkunst i studieretningsboden på 3. sal.




















Liv på trappen
- Man kommer i god form herude, lyder det fra en far, der kæmper sig op af trappen til 4. sal sammen med sin datter.

På 4. sal har nogle elever gang i en større is-produktion. De laver naturvidenskabelige forsøg, der helst skal resultere i, at de kan servere frisklavet citron-is frosset med flydende kvælstof. De regner med, at det bliver et trækplaster.

Svært at vælge gymnasiumKø til rektors tale
Efter kl. 20 begynder menneskemængden at aftage, men der er stadig masser af kommende elever, der lige skal snuse lidt mere.

- Jeg er her, fordi jeg har svært ved at bestemme mig, forklarer Anna Borregaard på 3. sal. Hun synes, at OEG virker meget nyt og let at finde rundt i, men alligevel er hun ikke afklaret med sit gymnasievalg endnu.

Det er Christoffer Nielsen heller ikke.

- Jeg er faktisk kommet mere i tvivl efter i aften. I tvivl om hvilket gymnasium, der skal være mit førstevalg, siger han og forklarer, at han er blevet positivt overrasket over Ørestad Gymnasium.



Ørestad Gymnasium - Ørestads Boulevard 75 - 2300 København S - Tel +45 82 30 22 22 - mail@oegnet.dk - Vilkår for brug af dette site